loading

Wpływ oświetlenia na klimat miejsca

Jesienią, gdy wieczory są bardzo długie, a każdy promień słońca jest na wagę złota, zaczynamy sobie przypominać, jak ważne jest dla nas światło. Jasność to zdrowie, bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i pozytywna energia, a brak światła lub jego niewłaściwe rozmieszczenie negatywnie wpływa na organizm człowieka. Nie bez powodu jesienią i zimą dopada nas często chandra – główny powód to otaczająca nas przez większość dnia ciemność. W związku z tym odpowiednie oświetlenie wnętrz jest koniecznością, a może stanowić również element wystroju. Umiejętny dobór oświetlenia jest jednym z podstawowych aspektów branych pod uwagę podczas projektowania i aranżacji wnętrz.

W każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się zróżnicowane źródła światła – przede wszystkim główne światło w postaci lampy wiszącej lub żyrandola, które rozjaśni wnętrze na tyle, byśmy mogli swobodnie wykonywać codzienne czynności. Dodatkowe światła, rozmieszczone na różnych poziomach, mają za zadanie doświetlać poszczególne strefy oraz budować nastrój. Najważniejszą kwestią, którą należy rozstrzygnąć dobierając oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń, jest barwa światła. Ciepła barwa działa relaksująco i odprężająco, nadaje wnętrzu przytulny klimat. Pozwala odpocząć naszym oczom oraz rekompensuje niedobór naturalnego źródła witaminy D. Natomiast chłodna barwa jest idealna do pomieszczeń, w których pracujemy, ponieważ pobudza nas do działania, wzmaga aktywność i dobrze wpływa na koncentrację. Przy wyborze barwy oświetlenia należy wziąć pod uwagę przeznaczenie danego pomieszczenia – co będziemy w nim robić oraz jaki klimat chcemy w nim uzyskać.

W łazience stawiamy na funkcjonalność – światła jak najbardziej zbliżone do bieli i liczne dodatkowe źródła, np. wokół lustra. Jednak jeśli lubimy oddawać się długim, relaksującym kąpielom w wannie, warto postawić na bardziej nastrojowe oświetlenie, którego ciepła barwa pozwoli nam odetchnąć po ciężkim dniu. Praktyczność oświetlenia jest równie ważna w kuchni, która powinna być bardzo jasna, z wieloma dodatkowymi lampami np. nad blatem, a w jadalni warto postawić na duży żyrandol nad stołem. Powinien on zapewniać dobre światło, co jednak nie znaczy, że nie może być również stylowy i nadawać pomieszczeniu wyjątkowy charakter.

Na różnorodne oświetlenie powinniśmy zdecydować się w salonie, który jest jednocześnie miejscem spotkań, wykonywania codziennych czynności, ale też oazą, w której oddajemy się relaksowi. Główne światło powinno być jaśniejsze, ale też robić wrażenie i zdobić wnętrze. Wyjątkowa, nietuzinkowa lampa może stanowić główny element wystroju. Warto też w przemyślany sposób doświetlić ważne strefy naszego salonu, np. zastosować ozdobną lampę stojącą przydatną do czytania.

Pomieszczeniem, w którym w najmniejszym stopniu zwracamy uwagę na praktyczność oświetlenia, a w największym na budowanie nastroju, jest z pewnością sypialnia. Główne światło nie jest zbyt istotne, przyda się jedynie do porządków. Szukajmy raczej kinkietów, lamp stojących, a także ozdobnych świec i latarenek. Sypialnia to miejsce, gdzie w stu procentach chcemy oddać się relaksowi i zapomnieć o codziennych sprawach, które zostawiamy za drzwiami. Ważne, by oświetlenie w sypialni miało jak najcieplejszą barwę, było delikatne i nastrojowe. W przytulnym, klimatycznym wnętrzu łatwiej jest odpocząć i zregenerować się przed kolejnym dniem.

Kwestii oświetlenia w projektowaniu wnętrza nie należy traktować zbyt pobłażliwie, gdyż okazuje się, że ma ono bardzo duży wpływ na wystrój, a także na nasze samopoczucie. Niezwykle ważny jest dobór barwy oświetlenia, przy którym należy wziąć pod uwagę przeznaczenie danego pomieszczenia – co będziemy w nim robić oraz jaki klimat chcemy w nim uzyskać. Zawsze warto poszukać nietuzinkowych, klimatycznych lamp, które są niezawodne w nadawaniu naszemu wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Archives

Categories