loading

Renesans rękodzieła

Od około 2005 roku w Polsce mamy do czynienia z rozwojem rękodzieła. Możemy pochwalić się bogatą tradycją rękodzielnictwa i jest ono obecne w naszej kulturze od lat, szczególnie jako rękodzieło ludowe. Za czasów PRL-u triumfy święciła Cepelia, czyli Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, która miała monopol na rękodzieło i estetykę. Natomiast z początkiem lat 90. XX wieku rozkwit zaliczył rynek tanich chińskich wyrobów o wątpliwej jakości i estetyce. W końcu jednak Polacy zaczęli mieć dosyć chińskiej masówki i zaczęli doceniać wyjątkowe przedmioty rodzimej produkcji. Zwiększa się świadomość klientów – często wolą kupić produkt droższy, ale za to sprawdzony i wyjątkowy. Ponadto w przypadku rękodzieła mają możliwość dowiedzieć się, z czego i w jaki sposób jest wytwarzany dany przedmiot, a nawet uczestniczyć w procesie jego tworzenia i zamówić zindywidualizowany projekt.

Platformą, na której rozwija się rynek rzemieślniczy, jest przede wszystkim internet. Nie tylko pozwala łatwo promować wyroby handmade, ale także dotrzeć do klientów zainteresowanych rękodziełem, również zagranicznych. Szczególnie przydatne są takie serwisy, jak Pinterest, Tumblr, czy Instagram. Powszechne jest promowanie rzemiosła na Facebooku oraz w blogosferze.

Na rynku handmade popularnością cieszy się nie tylko biżuteria i ozdoby, ale również meble, elementy dekoracyjne, zabawki, czy też ubrania. Panuje więc duża różnorodność, a najważniejszy jest oryginalny i ciekawy pomysł. Wyroby rękodzielnictwa są wytwarzane w sposób nieprzemysłowy, w niewielkich partiach i z największą starannością. Niezwykle istotne są walory estetyczne i artystyczny sznyt, jaki zaznacza się na produkcie handmade. Najważniejsze jednak, by produkt miał duszę, był niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Szczególnie wartościowe są wyroby powstałe z pasji i potrzeby piękna. Handmade to bunt przeciwko bylejakości i masowej powtarzalności. Wzbogaca nasz styl i nasze otoczenie, nadaje mu wyjątkowego charakteru. Wyroby rękodzielnictwa to również doskonały pomysł na nietuzinkowy i oryginalny prezent dla bliskich.

Archives

Categories